IPQC60R017S7A
EA.
個の在庫あり
Content could not be loaded
IPQC60R017S7A
IPQC60R017S7A
EA.
製品仕様情報
  • ID (最大)
    30 A
  • IDpuls (最大)
    491 A
  • Ptot (最大)
    500 W
  • QG
    196 nC
  • QG (typ @10V)
    196 nC
  • RDS (on) (@ Tj = 25°C) (最大)
    17 mΩ
  • RDS (on) (@ Tj = 25°C)
    15 mΩ
  • VDS (最大)
    600 V
  • VGS(th) (範囲)
    3.5 V ~ 4.5 V
  • VGS(th)
    4 V
  • パッケージ
    Q-DPAK bottom-side cooled
  • 動作温度 (範囲)
    -40 °C ~ 150 °C
  • 実装
    SMT
  • 技術
    CoolMOS™ S7A
  • 極性
    N
  • 特別な機能
    Slow switching
OPN
IPQC60R017S7AXTMA1
製品ステータス active and preferred
インフィニオンパッケージ
包装サイズ 750
包装形態 TAPE & REEL
水分レベル 1
Infineon stock last updated:
製品ステータス
Active
包装サイズ 750
包装形態 TAPE & REEL
水分レベル 1
RoHS対応
個の在庫あり
The automotive qualified AEC-Q101, 600 V CoolMOS™ S7A SJ MOSFET family is optimized to offer low conduction losses and features the lowest RDS(on) in the market when it comes to high-voltage SJ MOSFETs. It comes with an unprecedented RDS(on) x price figure of merit and is a perfect fit for HV solid state power distribution applications (HV eFuse, Solid State Circuit breaker) and active line rectification. The QDPAK-BSC package provides the intrinsic superior thermal and overload capabilities while enabling customers to utilize standardized SMD cooling and mounting techniques.