IPD80R900P7
A new benchmark in efficiency and thermal performance
EA.
個の在庫あり
Content could not be loaded
IPD80R900P7
IPD80R900P7
EA.
製品仕様情報
  • ID (@25°C) (最大)
    6 A
  • ID (最大)
    6 A
  • IDpuls (最大)
    14 A
  • Ptot (最大)
    45 W
  • Qgd
    6 nC
  • QG
    15 nC
  • QG (typ @10V)
    15 nC
  • RDS (on) (@ Tj = 25°C) (最大)
    900 mΩ
  • RDS (on) (@10V) (最大)
    900 mΩ
  • RthJA (最大)
    62 K/W
  • RthJC (最大)
    2.8 K/W
  • Rth
    2.8 K/W
  • VDS (最大)
    800 V
  • VGS(th) (範囲)
    2.5 V ~ 3.5 V
  • VGS(th)
    3 V
  • パッケージ
    DPAK
  • ピン数
    3 Pins
    0.42
  • 動作温度 (範囲)
    -55 °C ~ 150 °C
  • 実装
    SMT
  • 極性
    N
  • 特別な機能
    Price-performance
OPN
IPD80R900P7ATMA1
製品ステータス active and preferred
インフィニオンパッケージ
パッケージ名 DPAK
包装サイズ 2500
包装形態 TAPE & REEL
水分レベル 1
モイスチャーパッキン NON DRY
鉛フリー No
ハロゲンフリー Yes
RoHS準拠 Yes
Infineon stock last updated:
製品ステータス
Active
包装サイズ 2500
包装形態 TAPE & REEL
水分レベル 1
RoHS対応
個の在庫あり
With the 800 V CoolMOS™ P7 series, Infineon sets a benchmark in 800 V superjunction technologies and combines best-in-class performance with state-of-the-art ease of use. Robust gate module, body diode, and fast and clean switching are the features that make the product family a perfect fit for flyback-based consumer SMPS applications. It is also suitable for consumer PFC stages, solar, adapter, audio, lighting applications.