IPD80R900P7
A new benchmark in efficiency and thermal performance
ea.
in stock
Content could not be loaded
IPD80R900P7
IPD80R900P7
ea.
Product details
    0.42
  • ID (@25°C) max
    6 A
  • ID max
    6 A
  • IDpuls max
    14 A
  • Mounting
    SMT
  • Operating Temperature range
    -55 °C to 150 °C
  • Package
    DPAK
  • Pin Count
    3 Pins
  • Polarity
    N
  • Ptot max
    45 W
  • Qgd
    6 nC
  • QG
    15 nC
  • QG (typ @10V)
    15 nC
  • RDS (on) (@ Tj = 25°C) max
    900 mΩ
  • RDS (on) (@10V) max
    900 mΩ
  • RthJA max
    62 K/W
  • RthJC max
    2.8 K/W
  • Rth
    2.8 K/W
  • Special Features
    Price-performance
  • VDS max
    800 V
  • VGS(th) range
    2.5 V to 3.5 V
  • VGS(th)
    3 V
OPN
IPD80R900P7ATMA1
Product Status active and preferred
Infineon Package
Package Name DPAK
Packing Size 2500
Packing Type TAPE & REEL
Moisture Level 1
Moisture Packing NON DRY
Lead-free No
Halogen Free Yes
RoHS Compliant Yes
Infineon stock last updated:
ea. in stock
Product Status
Active
Infineon Package
Package Name DPAK
Packing Size 2500
Packing Type TAPE & REEL
Moisture Level 1
RoHS Compliant
in stock
With the 800 V CoolMOS™ P7 series, Infineon sets a benchmark in 800 V superjunction technologies and combines best-in-class performance with state-of-the-art ease of use. Robust gate module, body diode, and fast and clean switching are the features that make the product family a perfect fit for flyback-based consumer SMPS applications. It is also suitable for consumer PFC stages, solar, adapter, audio, lighting applications.