IKFW50N60DH3E
600 V, 40 A IGBT with anti-parallel diode in TO-247 package
Content could not be loaded
IKFW50N60DH3E
IKFW50N60DH3E
製品仕様情報
  • Eoff (Hard Switching)
    0.56 mJ
  • Eon
    1.28 mJ
  • IC (最大)
    40 A
  • IC (@ 25° ) (最大)
    40 A
  • ICpuls (最大)
    120 A
  • IF (最大)
    40 A
  • IFpuls (最大)
    120 A
  • Irrm
    11.7 A
  • Ptot (最大)
    130 W
  • QGate
    160 nC
  • Qrr
    0.51 nC
  • RGint
    0 Ω
  • RG
    8 Ω
  • td(off)
    174 ns
  • td(on)
    21 ns
  • tf
    18 ns
  • tr
    39 ns
  • tSC
    5 µs
  • VCE(sat)
    2.2 V
  • VCE (最大)
    600 V
  • VF
    1.5 V
  • スイッチング周波数
    TRENCHSTOP™ 18 - 60 kHz
  • スイッチング周波数 (範囲)
    18 kHz ~ 60 kHz
  • パッケージ
    PG-TO247-3
  • 技術
    IGBT HighSpeed 3
OPN
IKFW50N60DH3EXKSA1
製品ステータス active
インフィニオンパッケージ
パッケージ名 TO-247-3 advanced isolation
包装サイズ 240
包装形態 TUBE
水分レベル NA
包装サイズ 240
包装形態 TUBE
水分レベル NA
RoHS対応
High speed switching 600 V, 40 A third generation TRENCHSTOP™ IGBT copacked with Rapid 1 fast and soft antiparallel diode in a TO-247 advanced isolation package for a best cost efficient solution.
特長
  • Short circuit withstand time 5μs
  • Positive temperature coefficient
  • Low EMI
  • Very soft Anti-parallel diode
  • Maximum junction temperature 175°C
  • 2500 VRMSelectrical isolation
  • 100% tested isolated mounted surface
  • Pb-free lead plating; RoHS compliant
  • Qualified for industrial application
利点
  • No need of isolation/thermal grease
  • 35% reduction in assembling time
  • eliminated faults of isolation foil
  • Up to 10°C lower Tc
  • Up to 20% Ioutincrease