IPW95R060PFD7
950 V CoolMOS™ PFD7 superjunction MOSFET in TO-247 package
Content could not be loaded
IPW95R060PFD7
IPW95R060PFD7
製品仕様情報
  • ID (@25°C) (最大)
    74.7 A
  • IDpuls (最大)
    342 A
  • Ptot (最大)
    446 W
  • QG
    315 nC
  • QG (typ @10V)
    315 nC
  • RDS (on) (@ Tj = 25°C) (最大)
    60 mΩ
  • RDS (on) (@10V) (最大)
    60 mΩ
  • VDS (最大)
    950 V
  • VGS(th) (範囲)
    2.5 V ~ 3.5 V
  • VGS(th)
    3 V
  • パッケージ
    TO247
  • ピン数
    3 Pins
    6.19
  • 動作温度 (範囲)
    -55 °C ~ 150 °C
  • 実装
    THT
  • 極性
    N
  • 特別な機能
    Fast recovery diode
OPN
IPW95R060PFD7XKSA1
製品ステータス active and preferred
インフィニオンパッケージ
パッケージ名 TO247
包装サイズ 240
包装形態 TUBE
水分レベル NA
包装サイズ 240
包装形態 TUBE
水分レベル NA
RoHS対応
The PFD7 is tailored to ultrahigh power density as well as the highest efficiency designs. The products primarily address consumer and industrial SMPS applications for PFC and LLC/LCC topologies. The 950 V CoolMOS™ PFD7 combines a 60% Qg reduction over CoolMOS™ C3 (resulting in the reduction of driving losses and improved light and full load efficiency) with a fast and robust body diode.