IPT60T040S7
600 V CoolMOS™ S7T SJ MOSFET with integrated temperature sensor in TOLL (PG-HSOF-8) for an increased junction temperature sensing accuracy
EA.
個の在庫あり
Content could not be loaded
IPT60T040S7
IPT60T040S7
EA.
製品仕様情報
  • IDpuls (最大)
    203 A
  • QG
    83 nC
  • RDS (on) (@ Tj = 25°C) (最大)
    40 mΩ
  • RDS (on) (@10V) (最大)
    40 mΩ
  • VDS (最大)
    600 V
  • パッケージ
    TOLL
    3.2
  • 動作温度 (範囲)
    -55 °C ~ 150 °C
  • 実装
    SMT
  • 極性
    N
  • 特別な機能
    Slow switching
OPN
IPT60T040S7XTMA1
製品ステータス active and preferred
インフィニオンパッケージ
パッケージ名 TOLL
包装サイズ 2000
包装形態 TAPE & REEL
水分レベル 1
Infineon stock last updated:
製品ステータス
Active
包装サイズ 2000
包装形態 TAPE & REEL
水分レベル 1
RoHS対応
個の在庫あり
特長
  • Optimized price performance
  • Tailored for low-frequency switching
  • Reduced parasitic source inductance
  • Seamless diagnostics
  • Accurate and fast monitoring over time
  • High current capability
  • High power dissipation
  • Enhanced protection
  • Optimized thermal device utilization
利点
  • Minimized conduction losses
  • Increased system performances
  • Allow more compact design over EMR
  • Lower TCO over prolonged time
  • Enabling of higher power density designs
  • Reduction of external sensing elements
  • Best utilization of power transistor
  • 40% more accurate than discrete sensor