IPD70R600P7S
Infineon’s answer for flyback topologies
Content could not be loaded
IPD70R600P7S
IPD70R600P7S
製品仕様情報
  • ID (@25°C) (最大)
    8.5 A
  • ID (最大)
    8.5 A
  • IDpuls (最大)
    20.5 A
  • Ptot (最大)
    43.1 W
  • Qgd
    3.7 nC
  • QG
    10.5 nC
  • QG (typ @10V)
    10.5 nC
  • RDS (on) (@ Tj = 25°C) (最大)
    600 mΩ
  • RDS (on) (@10V) (最大)
    600 mΩ
  • RthJA (最大)
    62 K/W
  • RthJC (最大)
    2.9 K/W
  • Rth
    2.9 K/W
  • VDS (最大)
    700 V
  • VGS(th) (範囲)
    2.5 V ~ 3.5 V
  • VGS(th)
    3 V
  • パッケージ
    DPAK
  • ピン数
    3 Pins
    0.23
  • 動作温度 (範囲)
    -40 °C ~ 150 °C
  • 実装
    SMT
  • 極性
    N
  • 特別な機能
    Price-performance
OPN
IPD70R600P7SAUMA1
製品ステータス active and preferred
インフィニオンパッケージ
パッケージ名 DPAK
包装サイズ 2500
包装形態 TAPE & REEL
水分レベル 3
モイスチャーパッキン DRY
鉛フリー No
包装サイズ 2500
包装形態 TAPE & REEL
水分レベル 3
鉛フリー
ハロゲンフリー
RoHS対応
Developed to serve today’s and especially tomorrow’s trends in flyback topologies – the new 700V CoolMOS™ P7 superjunction MOSFET series addresses the low power SMPS market, such as mobile phone chargers or notebook adapters by offering fundamental performance gains compared to superjunction technologies used today. By combining customers’ feedback with over 20 years of superjunction MOSFET experience, 700V CoolMOS™ P7 enables best fit for target applications in terms of: