IPD70R600P7S
Infineon’s answer for flyback topologies
Content could not be loaded
IPD70R600P7S
IPD70R600P7S
Product details
    0.23
  • ID (@25°C) max
    8.5 A
  • ID max
    8.5 A
  • IDpuls max
    20.5 A
  • Mounting
    SMT
  • Operating Temperature range
    -40 °C to 150 °C
  • Package
    DPAK
  • Pin Count
    3 Pins
  • Polarity
    N
  • Ptot max
    43.1 W
  • Qgd
    3.7 nC
  • QG
    10.5 nC
  • QG (typ @10V)
    10.5 nC
  • RDS (on) (@ Tj = 25°C) max
    600 mΩ
  • RDS (on) (@10V) max
    600 mΩ
  • RthJA max
    62 K/W
  • RthJC max
    2.9 K/W
  • Rth
    2.9 K/W
  • Special Features
    Price-performance
  • VDS max
    700 V
  • VGS(th) range
    2.5 V to 3.5 V
  • VGS(th)
    3 V
OPN
IPD70R600P7SAUMA1
Product Status active and preferred
Infineon Package
Package Name DPAK
Packing Size 2500
Packing Type TAPE & REEL
Moisture Level 3
Moisture Packing DRY
Lead-free No
Infineon Package
Package Name DPAK
Packing Size 2500
Packing Type TAPE & REEL
Moisture Level 3
Moisture Packing DRY
Lead Free
Halogen Free
RoHS Compliant
Developed to serve today’s and especially tomorrow’s trends in flyback topologies – the new 700V CoolMOS™ P7 superjunction MOSFET series addresses the low power SMPS market, such as mobile phone chargers or notebook adapters by offering fundamental performance gains compared to superjunction technologies used today. By combining customers’ feedback with over 20 years of superjunction MOSFET experience, 700V CoolMOS™ P7 enables best fit for target applications in terms of: