IMW120R040M1H
CoolSiC™ 1200 V, 40 mΩ SiC Trench MOSFET in TO247-3 package
Content could not be loaded
IMW120R040M1H
IMW120R040M1H
製品仕様情報
  • Ciss
    1620 pF
  • Coss
    75 pF
  • ID (@25°C) (最大)
    55 A
  • Ptot (@ TA=25°C) (最大)
    227 W
  • Qgd
    11 nC
  • QG
    39 nC
  • RDS (on) (@ Tj = 25°C)
    40 mΩ
  • RthJA (最大)
    62 K/W
  • RthJC (最大)
    0.66 K/W
  • Tj (最大)
    175 °C
  • VDS (最大)
    1200 V
  • パッケージ
    TO-247-3
  • ピン数
    3 Pins
  • 動作温度 (範囲)
    -55 °C ~ 175 °C
  • 実装
    THT
  • 技術
    CoolSiC™ G1
  • 極性
    N
  • 認定
    Industrial
OPN
IMW120R040M1HXKSA1
製品ステータス not for new design
インフィニオンパッケージ
パッケージ名 TO247
包装サイズ 240
包装形態 TUBE
水分レベル NA
Infineon stock last updated:
パッケージ名 TO247
包装サイズ 240
包装形態 TUBE
水分レベル NA
RoHS対応
CoolSiC™ MOSFET discrete 1200 V, 40 mΩ G1 in TO247-3 package build on a state-of-the-art trench semiconductor process optimized to combine performance with reliability. The SiC MOSFET offers the lowest gate charge and device capacitance levels seen in 1200 V switches, no reverse recovery losses of the internal commutation proof body diode, temperature independent low switching losses, and threshold-free on-state characteristic.
特長
  • Best in class switching losses
  • Best in class conduction losses
  • Benchmark gate threshold voltage
  • Vth > 4 V
  • 0V turn-off gate voltage applicable