IMW120R040M1H
CoolSiC™ 1200 V, 40 mΩ SiC Trench MOSFET in TO247-3 package
Content could not be loaded
IMW120R040M1H
IMW120R040M1H
Product details
  • Ciss
    1620 pF
  • Coss
    75 pF
  • ID (@25°C) max
    55 A
  • Mounting
    THT
  • Operating Temperature range
    -55 °C to 175 °C
  • Package
    TO-247-3
  • Pin Count
    3 Pins
  • Polarity
    N
  • Ptot (@ TA=25°C) max
    227 W
  • Qgd
    11 nC
  • QG
    39 nC
  • Qualification
    Industrial
  • RDS (on) (@ Tj = 25°C)
    40 mΩ
  • RthJA max
    62 K/W
  • RthJC max
    0.66 K/W
  • Technology
    CoolSiC™ G1
  • Tj max
    175 °C
  • VDS max
    1200 V
OPN
IMW120R040M1HXKSA1
Product Status not for new design
Infineon Package
Package Name TO247
Packing Size 240
Packing Type TUBE
Moisture Level NA
Moisture Packing NON DRY
Lead-free Yes
Halogen Free Yes
RoHS Compliant Yes
Infineon stock last updated:
Infineon Package
Package Name TO247
Packing Size 240
Packing Type TUBE
Moisture Level NA
RoHS Compliant
CoolSiC™ MOSFET discrete 1200 V, 40 mΩ G1 in TO247-3 package build on a state-of-the-art trench semiconductor process optimized to combine performance with reliability. The SiC MOSFET offers the lowest gate charge and device capacitance levels seen in 1200 V switches, no reverse recovery losses of the internal commutation proof body diode, temperature independent low switching losses, and threshold-free on-state characteristic.
Features
  • Best in class switching losses
  • Best in class conduction losses
  • Benchmark gate threshold voltage
  • Vth > 4 V
  • 0V turn-off gate voltage applicable