IPP60R070CFD7
Infineon’s answer to resonant high power topologies
EA.
個の在庫あり
Content could not be loaded
IPP60R070CFD7
IPP60R070CFD7
EA.
製品仕様情報
  • Ciss
    2721 pF
  • Coss
    53 pF
  • ID (@25°C) (最大)
    31 A
  • ID (最大)
    31 A
  • IDpuls (最大)
    129 A
  • Ptot (最大)
    156 W
  • Qgd
    24 nC
  • QG
    67 nC
  • QG (typ @10V)
    67 nC
  • RDS (on) (@ Tj = 25°C) (最大)
    70 mΩ
  • RDS (on) (@10V) (最大)
    70 mΩ
  • RthJC (最大)
    0.8 K/W
  • Rth
    0.8 K/W
  • VDS (最大)
    600 V
  • VGS(th) (範囲)
    3.5 V ~ 4.5 V
  • VGS(th)
    4 V
  • パッケージ
    TO220
  • ピン数
    3 Pins
    2.43
  • 動作温度 (範囲)
    -55 °C ~ 150 °C
    N
  • 特別な機能
    Fast recovery diode
OPN
IPP60R070CFD7XKSA1
製品ステータス active and preferred
水分レベル NA
Infineon stock last updated:
製品ステータス
Active
RoHS対応
個の在庫あり
The 600V CoolMOS™ CFD7 is Infineon’s latest high voltage superjunction MOSFET technology with integrated fast body diode, completing the CoolMOS™ 7 series. CoolMOS™ CFD7 comes with reduced gate charge (Qg), improved turn-off behavior and a reverse recovery charge (Qrr) of up to 69% lower compared to the competition, as well as the lowest reverse recovery time (trr) in the market.