IPD60R280P7S
Optimized superjunction MOSFETs merging high energy efficiency with ease-of-use
Content could not be loaded
IPD60R280P7S
IPD60R280P7S
製品仕様情報
  • ID (@25°C) (最大)
    12 A
  • ID (最大)
    12 A
  • IDpuls (最大)
    36 A
  • Ptot (最大)
    53 W
  • Qgd
    5 nC
  • QG
    18 nC
  • QG (typ @10V)
    18 nC
  • RDS (on) (@ Tj = 25°C) (最大)
    280 mΩ
  • RDS (on) (@10V) (最大)
    280 mΩ
  • RthJA (最大)
    62 K/W
  • RthJC (最大)
    2.36 K/W
  • Rth
    2.36 K/W
  • VDS (最大)
    600 V
  • VGS(th) (範囲)
    3 V ~ 4 V
  • VGS(th)
    3.5 V
  • パッケージ
    DPAK
  • ピン数
    3 Pins
    0.36
  • 動作温度 (範囲)
    -40 °C ~ 150 °C
  • 実装
    SMT
  • 極性
    N
  • 特別な機能
    Price-performance
OPN
IPD60R280P7SAUMA1
製品ステータス active and preferred
インフィニオンパッケージ
パッケージ名 DPAK
包装サイズ 2500
包装形態 TAPE & REEL
水分レベル 3
モイスチャーパッキン DRY
鉛フリー No
包装サイズ 2500
包装形態 TAPE & REEL
水分レベル 3
鉛フリー
ハロゲンフリー
RoHS対応
The 600V CoolMOS™ P7 superjunction (SJ) MOSFET is the successor to the 600V CoolMOS™ P6 series. It continues to balance the need for high efficiency against the ease-of-use in the design process. The best-in-class R onxA and the inherently low gate charge (Q G) of the CoolMOS™ 7th generation platform ensure its high efficiency.