IQE022N06LM5
OptiMOS™ 5 power MOSFET 60 V logic level in PQFN 3.3x3.3 Source-Down package
Content could not be loaded
IQE022N06LM5
IQE022N06LM5
製品仕様情報
  • ID (@25°C) (最大)
    151 A
  • IDpuls (最大)
    604 A
  • Ptot (最大)
    100 W
  • QG (typ @4.5V)
    26 nC
  • QG (typ @10V)
    53 nC
  • RDS (on) (@10V) (最大)
    2.2 mΩ
  • RDS (on) (@4.5V) (最大)
    2.9 mΩ
  • VDS (最大)
    60 V
  • VGS(th) (範囲)
    1.1 V ~ 2.3 V
  • VGS(th)
    1.7 V
  • パッケージ
    PQFN 3.3x3.3 Source-Down
    0.96
  • 動作温度 (範囲)
    -55 °C ~ 175 °C
  • 極性
    N
  • 特別な機能
    Logic Level
OPN
IQE022N06LM5ATMA1
製品ステータス active and preferred
インフィニオンパッケージ
包装サイズ 5000
包装形態 TAPE & REEL
水分レベル 1
モイスチャーパッキン NON DRY
鉛フリー No
包装サイズ 5000
包装形態 TAPE & REEL
水分レベル 1
RoHS対応
IQE022N06LM5 is Infineon’s new best-in-class OptiMOS™ 5 power MOSFET 60 V logic level in PQFN 3.3x3.3 Source-Down package, offering the industry’s lowest on-state resistance RDS(on) at 25˚C and superior thermal performance. The OptiMOS™ Source-Down is a revolutionary technology with a flipped silicon die inside, offering several advantages such as better thermal capability, higher power density and improved layout possibilities. Combined with industrial standard PQFN 3.3x3.3 package, IQE022N06LM5 is targeted for high power density and performance SMPS products commonly found in telecom and data servers.
特長
  • Logic level for low Qrr&QOSS
  • Reduced RDS(on)by up to 30%