AIMBG120R020M1
CoolSiC™ Automotive MOSFET 1200V G1p in D2PAK-7 package
Content could not be loaded
AIMBG120R020M1
AIMBG120R020M1
製品仕様情報
  • Ciss
    2667 pF
  • Coss
    126 pF
  • Currently planned availability until at least
  • ID (@25°C) (最大)
    104 A
  • Ptot (@ TA=25°C) (最大)
    468 W
  • QG
    82 nC
  • RDS (on) (@ Tj = 25°C)
    19 mΩ
  • RthJC (最大)
    0.32 K/W
  • VDS (最大)
    1200 V
  • VGSS, off
    0
  • VGSS, on
    20
  • パッケージ
    TO-263-7
  • 動作温度 (範囲)
    -55 °C ~ 175 °C
  • 技術
    CoolSiC™ G1
  • 極性
    N
  • 発売年
    2023
  • 認定
    Automotive
OPN
AIMBG120R020M1XTMA1
製品ステータス active and preferred
インフィニオンパッケージ
パッケージ名 D2PAK 7-pin
包装形態 TAPE & REEL
水分レベル 1
パッケージ名 D2PAK 7-pin
包装形態 TAPE & REEL
水分レベル 1
RoHS対応
特長
  • Revolutionary semiconductor material - Silicon Carbide
  • Very low switching losses
  • Threshold-free on state characteristic
  • 0V turn-off gate voltage
  • Benchmark gate threshold voltage, VGS(th)=4.5V