TT570N18KOF
60 mm Thyristor/Thyristor Module with 1800 V in pressure contact technology
Content could not be loaded
TT570N18KOF
TT570N18KOF
Product details
  • (diT/dt)cr [A/µs] (@DIN IEC 747- 6)
    200
  • Configuration
    SCR / Diode Phase Control
  • Housing
    60 mm
  • IFAVM/TC / ITAVM/TC [A/°C] (@180° el sin)
    566/85
  • IFSM / ITSM [A] (@10ms, Tvj max)
    16500
  • Product Line
    Power Block
  • rT [mΩ] (@Tvj max)
    0.3
  • RthJC [K/W] (@180° el sin)
  • Tvj [°C]
    125
  • VDRM / VRRM [V]
  • VT0 [V] (@Tvj max)
    0.8
  • ∫I2dt [A²s · 103] (@10ms, Tvj max)
OPN
TT570N18KOFXPSA1 TT570N18KOFHPSA1
Product Status active and preferred discontinued
Package Name N/A N/A
Packing Size 2 2
Packing Type TRAY TRAY
Moisture Level NA NA
Moisture Packing NON DRY NON DRY
Lead-free Yes Yes
Halogen Free Yes No
RoHS Compliant Yes Yes
Infineon stock last updated:
Product Status
Active
Infineon Package BG-PB60E2C-1
Package Name -
Packing Size 2
Packing Type TRAY
Moisture Level NA
RoHS Compliant
Product Status discontinued
Infineon Package BG-PB60AT-1
Package Name -
Packing Size 2
Packing Type TRAY
Moisture Level NA
RoHS Compliant
Thyristor/Thyristor 60 mm Power Block 1800 V, 570 A module for phase control in pressure contact technology using an isolated copper base plate.