IRLML0100
100V Single N-Channel StrongIRFET™ Power MOSFET in a SOT-23 package
Content could not be loaded
IRLML0100
IRLML0100
Product details
    0.08
  • ID (@25°C) max
    1.6 A
  • Moisture Sensitivity Level
    1
  • Mounting
    SMD
  • Operating Temperature range
    -55 °C to 150 °C
  • Package
    SOT-23
  • Polarity
    N
  • Ptot (@ TA=25°C) max
    1.3 W
  • Qgd
    1.2 nC
  • QG (typ @4.5V)
    2.5 nC
  • RDS (on) (@4.5V) max
    235 mΩ
  • RDS (on) (@10V) max
    220 mΩ
  • RthJA max
    100 K/W
  • Special Features
    Logic Level, Small Power
  • Tj max
    150 °C
  • VDS max
    100 V
  • VGS(th) range
    1 V to 2.5 V
  • VGS(th)
    1.75 V
  • VGS max
    16 V
OPN
IRLML0100TRPBF
Product Status active and preferred
Infineon Package
Package Name SOT-23
Packing Size 3000
Packing Type TAPE & REEL
Moisture Level 1
Moisture Packing NON DRY
Lead-free Yes
Infineon Package
Package Name SOT-23
Packing Size 3000
Packing Type TAPE & REEL
Moisture Level 1
RoHS Compliant
Features
  • Standard surface-mount power package
  • Qualification according JEDEC standard
  • Applications switching below <100 kHz