IMDQ75R011M2H
NEW
CoolSiC™ MOSFET 750 V G2 in Q-DPAK top-side cooled package, 11 mΩ
Content could not be loaded
IMDQ75R011M2H
IMDQ75R011M2H
Product details
  • ID (@25°C) max
    148 A
  • Operating Temperature range
    -55 °C to 175 °C
  • Package
    Q-DPAK
  • Polarity
    N
  • Qualification
    Industrial
  • RDS (on) (@ Tj = 25°C)
    11 mΩ
  • RDS (on) (@ Tj = 25°C) max
    13.8 mΩ
  • Technology
    CoolSiC™ G2
  • VDS max
    750 V
OPN
IMDQ75R011M2HXTMA1
Product Status active and preferred
Infineon Package
Package Name Q-DPAK
Packing Size 750
Packing Type TAPE & REEL
Moisture Level 1
Moisture Packing NON DRY
Lead-free Yes
Infineon Package
Package Name Q-DPAK
Packing Size 750
Packing Type TAPE & REEL
Moisture Level 1
RoHS Compliant
The CoolSiC™ MOSFET 750 V Generation 2 offers improved switching performance, reduced losses, and enhanced thermal management. With a 25% increase in switching speed and up to 35% improved Figure-of-Merits compared to Generation 1, it enables more efficient, compact, and reliable systems for industrial applications.
Features
  • 100% avalanche tested