IKCM30F60GA
CIPOS™ Mini 600 V, 30 A three-phase intelligent power module
Content could not be loaded
IKCM30F60GA
IKCM30F60GA
Product details
  • Additional Information
    Electrical
  • Built in NTC
    Yes
  • Configuration
    3 Phase Open Emitter
  • Encryption
    No
  • Language
    PLECS
  • Pmot (10kHz)
    2000 W
  • Product Category
    Intelligent Power Modules (IPM)
  • Product Group
    CIPOS™ Mini
  • Product Name
    IKCM30F60GA
  • Qualification
    Industrial
  • Rated Current
    30 A
  • Switch Type
    IGBT
  • Voltage Class
    600 V
OPN
IKCM30F60GAXKMA1
Product Status active and preferred
Infineon Package N/A
Package Name DIP 36x21
Packing Size 280
Packing Type TUBE
Moisture Level NA
Moisture Packing NON DRY
Lead-free Yes
Active
Infineon Package N/A
Package Name DIP 36x21
Packing Size 280
Packing Type TUBE
Moisture Level NA
RoHS Compliant
CIPOS™ Mini 600 V, 30 A three-phase TRENCHSTOP™ IGBT based intelligent power module with open emitter in DIP 36x21 package. It provides fully featured compact inverter solution along with the best optimized efficiency, excellent thermal conduction and electrical isolation for home appliances and industrial drives.
Features
  • Based on TRENCHSTOP™ IGBT
  • 30 A of inverter current rating
  • Rugged SOI gate driver technology
  • Integrated bootstrap function
  • Over current shutdown
  • All 6 switches turn off
  • Undervoltage lockout at all chan.
  • Cross-conduction prevention
  • Built-in temperature monitoring
  • Power rating up to 2000 W at 10 kHz