IPW60R070CM8
600 V CoolMOS™ 8 power transistor
ea.
in stock
Content could not be loaded
IPW60R070CM8
IPW60R070CM8
ea.
Product details
  • ID (@25°C) max
    37 A
  • IDpuls max
    124 A
  • Mounting
    THT
  • Operating Temperature range
    -55 °C to 150 °C
  • Package
    TO247
  • Polarity
    N
  • QG (typ @10V)
    43 nC
  • QG
    43 nC
  • RDS (on) (@ Tj = 25°C) max
    70 mΩ
  • RDS (on) (@10V) max
    70 mΩ
  • Special Features
    Best price-performance with highest efficiency and fast recovery diode
  • VDS max
    600 V
  • VGS(th) range
    3.7 V to 4.7 V
  • VGS(th)
    4.2 V
OPN
IPW60R070CM8XKSA1
Product Status active and preferred
Infineon Package
Package Name TO247
Packing Size 240
Packing Type TUBE
Moisture Level NA
Moisture Packing NON DRY
Lead-free Yes
Halogen Free Yes
RoHS Compliant Yes
Infineon stock last updated:
ea. in stock
Product Status
Active
Infineon Package
Package Name TO247
Packing Size 240
Packing Type TUBE
Moisture Level NA
RoHS Compliant
in stock
The 600 V CoolMOS™ 8 SJ MOSFETs series is the successor to the 600 V CoolMOS™ 7 MOSFET family including P7, S7, CFD7, C7 (G7) and PFD7. It comes with reduced gate charge (Qg) of 20% over CFD7, reduction in turn-off losses (Eoss) is further improved by 12% over CFD7, reverse recovery charge (Qrr) is 3% lower compared to the CFD7, as well as the lowest reverse recovery time (trr) in the market.