IPP60R070CFD7
Infineon’s answer to resonant high power topologies
ea.
in stock
Content could not be loaded
IPP60R070CFD7
IPP60R070CFD7
ea.
Product details
    2.43
  • Ciss
    2721 pF
  • Coss
    53 pF
  • ID (@25°C) max
    31 A
  • ID max
    31 A
  • IDpuls max
    129 A
  • Mounting
    THT
  • Operating Temperature range
    -55 °C to 150 °C
  • Package
    TO220
  • Pin Count
    3 Pins
  • Ptot max
    156 W
  • Qgd
    24 nC
  • QG
    67 nC
  • QG (typ @10V)
    67 nC
  • RDS (on) (@ Tj = 25°C) max
    70 mΩ
  • RDS (on) (@10V) max
    70 mΩ
  • RthJC max
    0.8 K/W
  • Rth
    0.8 K/W
  • Special Features
    Fast recovery diode
  • VDS max
    600 V
  • VGS(th) range
    3.5 V to 4.5 V
  • VGS(th)
    4 V
OPN
IPP60R070CFD7XKSA1
Product Status active and preferred
Moisture Packing NON DRY
Lead-free Yes
Infineon stock last updated:
ea. in stock
Product Status
Active
RoHS Compliant
in stock
The 600V CoolMOS™ CFD7 is Infineon’s latest high voltage superjunction MOSFET technology with integrated fast body diode, completing the CoolMOS™ 7 series. CoolMOS™ CFD7 comes with reduced gate charge (Qg), improved turn-off behavior and a reverse recovery charge (Qrr) of up to 69% lower compared to the competition, as well as the lowest reverse recovery time (trr) in the market.