IPP60R060P7
Optimized power MOSFETs merging high energy efficiency with ease-of-use
Content could not be loaded
IPP60R060P7
IPP60R060P7
Product details
    2.12
  • ID max
    48 A
  • ID (@25°C) max
    48 A
  • IDpuls max
    151 A
  • Mounting
    THT
  • Operating Temperature range
    -55 °C to 150 °C
  • Package
    TO220
  • Pin Count
    3 Pins
  • Polarity
    N
  • Ptot max
    164 W
  • Qgd
    20 nC
  • QG (typ @10V)
    67 nC
  • QG
    67 nC
  • RDS (on) (@ Tj = 25°C) max
    60 mΩ
  • RDS (on) (@10V) max
    60 mΩ
  • RthJA max
    62 K/W
  • RthJC max
    0.76 K/W
  • Rth
    0.76 K/W
  • Special Features
    Price-performance
  • VDS max
    600 V
  • VGS(th) range
    3 V to 4 V
  • VGS(th)
    3.5 V
OPN
IPP60R060P7XKSA1
Product Status active and preferred
Infineon Package
Package Name TO220
Packing Size 500
Packing Type TUBE
Moisture Level NA
Moisture Packing NON DRY
Lead-free Yes
Infineon Package
Package Name TO220
Packing Size 500
Packing Type TUBE
Moisture Level NA
RoHS Compliant
The 600V CoolMOS™ P7 is the successor to the 600V CoolMOS™ P6 series. It continues to balance the need for high efficiency against the ease-of-use in the design process. The best-in-class R onxA and the inherently low gate charge (Q G) of the CoolMOS™ 7th generation platform ensure its high efficiency.