IPD047N03LF2S
StrongIRFET™ 2 power MOSFET 30 V in DPAK package
ea.
in stock
Content could not be loaded
IPD047N03LF2S
IPD047N03LF2S
ea.
Product details
  • ID (@25°C) max
    71 A
  • Operating Temperature range
    -55 °C to 175 °C
  • Package
    DPAK (TO-252)
  • Polarity
    N
  • QG (typ @4.5V)
    10 nC
  • QG (typ @10V)
    21 nC
  • RDS (on) (@10V) max
    4.7 mΩ
  • RDS (on) (@4.5V) max
    7.3 mΩ
  • Special Features
    Logic Level
  • VDS max
    30 V
  • VGS(th) range
    1.35 V to 2.35 V
  • VGS(th)
    1.85 V
OPN
IPD047N03LF2SATMA1
Product Status active
Infineon Package
Package Name N/A
Packing Size 2000
Packing Type TAPE & REEL
Moisture Level 1
Moisture Packing NON DRY
Lead-free No
Halogen Free Yes
RoHS Compliant Yes
Infineon stock last updated:
ea. in stock
Product Status
Active
Infineon Package
Package Name -
Packing Size 2000
Packing Type TAPE & REEL
Moisture Level 1
RoHS Compliant
in stock
Infineon’s StrongIRFET™ 2 power MOSFET 30 V technology features a best-in-class RDS(on) of 4.7 mOhm in a DPAK package. This product addresses a broad range of applications from low- to high-switching frequency.Compared to the previous technology, the IPD047N03LF2S achieves up to 40% RDS(on) improvement while having up to 60% FOM enhancement and excellent robustness.