IAUT300N08S5N014
80 V, N-Ch, 1.4 mΩ max, Automotive MOSFET, TOLL (10x12), OptiMOS™-5
Content could not be loaded
IAUT300N08S5N014
IAUT300N08S5N014
Product details
    1.64
  • Country of Assembly (Last BE site, current, subject to change)
    Malaysia
  • Country of Diffusion (Last FE site, current, subject to change)
    Austria, Germany
  • ID (@25°C) max
    300 A
  • IDpuls max
    1200 A
  • Launch year
    2018
  • Operating Temperature range
    -55 °C to 175 °C
  • Package
    TOLL (PG-HSOF-8)
  • Planned to be available until at least
  • Polarity
    N
  • Ptot max
    300 mW
  • QG (typ @10V) max
    187 nC
  • QG (typ @10V)
    144 nC
  • Qualification
    Automotive
  • RDS (on) (@10V) max
    1.4 mΩ
  • RthJC max
    0.5 K/W
  • Technology
    OptiMOS™5
  • VDS max
    80 V
  • VGS(th) range
    2.2 V to 3.8 V
  • VGS(th)
    3 V
OPN
IAUT300N08S5N014ATMA1
Product Status active and preferred
Infineon Package
Package Name TOLL
Packing Size 2000
Packing Type TAPE & REEL
Moisture Level 1
Moisture Packing NON DRY
Lead-free No
Infineon Package
Package Name TOLL
Packing Size 2000
Packing Type TAPE & REEL
Moisture Level 1
RoHS Compliant
Features
  • N-channel - Enhancement mode
  • AEC qualified
  • MSL1 up to 260°C peak reflow
  • 175°C operating temperature
  • Green product (RoHS compliant)
  • Ultra low RDS(on)
  • 100% Avalanche tested