IPT60T040S7
600 V CoolMOS™ S7T SJ MOSFET with integrated temperature sensor in TOLL (PG-HSOF-8) for an increased junction temperature sensing accuracy
ea.
in stock
Content could not be loaded
IPT60T040S7
IPT60T040S7
ea.
Product details
    3.2
  • IDpuls max
    203 A
  • Mounting
    SMT
  • Operating Temperature range
    -55 °C to 150 °C
  • Package
    TOLL
  • Polarity
    N
  • QG
    83 nC
  • RDS (on) (@ Tj = 25°C) max
    40 mΩ
  • RDS (on) (@10V) max
    40 mΩ
  • Special Features
    Slow switching
  • VDS max
    600 V
OPN
IPT60T040S7XTMA1
Product Status active and preferred
Infineon Package
Package Name TOLL
Packing Size 2000
Packing Type TAPE & REEL
Moisture Level 1
Moisture Packing NON DRY
Lead-free Yes
Halogen Free Yes
RoHS Compliant Yes
Infineon stock last updated:
ea. in stock
Product Status
Active
Infineon Package
Package Name TOLL
Packing Size 2000
Packing Type TAPE & REEL
Moisture Level 1
RoHS Compliant
in stock
Features
  • Optimized price performance
  • Tailored for low-frequency switching
  • Reduced parasitic source inductance
  • Seamless diagnostics
  • Accurate and fast monitoring over time
  • High current capability
  • High power dissipation
  • Enhanced protection
  • Optimized thermal device utilization
Benefits
  • Minimized conduction losses
  • Increased system performances
  • Allow more compact design over EMR
  • Lower TCO over prolonged time
  • Enabling of higher power density designs
  • Reduction of external sensing elements
  • Best utilization of power transistor
  • 40% more accurate than discrete sensor