IPA60R360P7S
Optimized superjunction MOSFETs merging high energy efficiency with ease-of-use
Content could not be loaded
IPA60R360P7S
IPA60R360P7S
Product details
    0.39
  • ID (@25°C) max
    9 A
  • ID max
    9 A
  • IDpuls max
    26 A
  • Mounting
    THT
  • Operating Temperature range
    -40 °C to 150 °C
  • Package
    TO-220 FullPAK
  • Pin Count
    3 Pins
  • Polarity
    N
  • Ptot max
    22 W
  • Qgd
    4 nC
  • QG
    13 nC
  • QG (typ @10V)
    13 nC
  • RDS (on) (@ Tj = 25°C) max
    360 mΩ
  • RDS (on) (@10V) max
    360 mΩ
  • RthJA max
    62 K/W
  • RthJC max
    5.61 K/W
  • Rth
    5.61 K/W
  • Special Features
    Price-performance
  • VDS max
    600 V
  • VGS(th) range
    3 V to 4 V
  • VGS(th)
    3.5 V
OPN
IPA60R360P7SXKSA1
Product Status active and preferred
Infineon Package
Package Name TO220 FullPAK
Packing Size 500
Packing Type TUBE
Moisture Level NA
Moisture Packing NON DRY
Lead-free Yes
Infineon Package
Package Name TO220 FullPAK
Packing Size 500
Packing Type TUBE
Moisture Level NA
RoHS Compliant
The 600V CoolMOS™ P7 superjunction MOSFET is the successor to the 600V CoolMOS™ P6 series. It continues to balance the need for high efficiency against the ease-of-use in the design process. The best-in-class RonxA and the inherently low gate charge (QG) of the CoolMOS™ 7th generation platform ensure its high efficiency.