FF600R12KT4
1200 V, 600 A half-bridge IGBT Module
ea.
in stock
Content could not be loaded
FF600R12KT4
FF600R12KT4
ea.
Product details
  • Configuration
    half-bridge
  • Dimensions (width)
    61.4 mm
  • Dimensions (length)
    106.4 mm
  • Housing
    62 mm
  • IC(nom) / IF(nom)
    600 A
  • IC max
    600 A
  • Qualification
    Industrial
  • Technology
    IGBT4 - T4
  • VCE(sat) (Tvj=25°C typ)
    1.75 V
  • VF (Tvj=25°C typ)
    1.85 V
  • Voltage Class max
    1200 V
OPN
FF600R12KT4HOSA1
Product Status active and preferred
Infineon Package AG-62MMHB
Package Name N/A
Packing Size 10
Packing Type TRAY
Moisture Level NA
Moisture Packing NON DRY
Lead-free Yes
Halogen Free No
RoHS Compliant Yes
Infineon stock last updated:
ea. in stock
Product Status
Active
Infineon Package AG-62MMHB
Package Name -
Packing Size 10
Packing Type TRAY
Moisture Level NA
RoHS Compliant
in stock
62mm C-series 1200 V, 600 A half-bridge fast trench IGBT module with TRENCHSTOP™ IGBT4 and Emitter Controlled 4 diode.
Features
  • Tvj op = 150°C
  • RoHS compliant
  • 4 kV AC 1 min insulation