IQE022N06LM5
OptiMOS™ 5 power MOSFET 60 V logic level in PQFN 3.3x3.3 Source-Down package
Content could not be loaded
IQE022N06LM5
IQE022N06LM5
Product details
    0.96
  • ID (@25°C) max
    151 A
  • IDpuls max
    604 A
  • Operating Temperature range
    -55 °C to 175 °C
  • Package
    PQFN 3.3x3.3 Source-Down
  • Polarity
    N
  • Ptot max
    100 W
  • QG (typ @4.5V)
    26 nC
  • QG (typ @10V)
    53 nC
  • RDS (on) (@10V) max
    2.2 mΩ
  • RDS (on) (@4.5V) max
    2.9 mΩ
  • Special Features
    Logic Level
  • VDS max
    60 V
  • VGS(th) range
    1.1 V to 2.3 V
  • VGS(th)
    1.7 V
OPN
IQE022N06LM5ATMA1
Product Status active and preferred
Infineon Package
Package Name PQFN 3.3x3.3 Source-Down
Packing Size 5000
Packing Type TAPE & REEL
Moisture Level 1
Moisture Packing NON DRY
Lead-free No
Infineon Package
Packing Size 5000
Packing Type TAPE & REEL
Moisture Level 1
RoHS Compliant
IQE022N06LM5 is Infineon’s new best-in-class OptiMOS™ 5 power MOSFET 60 V logic level in PQFN 3.3x3.3 Source-Down package, offering the industry’s lowest on-state resistance RDS(on) at 25˚C and superior thermal performance. The OptiMOS™ Source-Down is a revolutionary technology with a flipped silicon die inside, offering several advantages such as better thermal capability, higher power density and improved layout possibilities. Combined with industrial standard PQFN 3.3x3.3 package, IQE022N06LM5 is targeted for high power density and performance SMPS products commonly found in telecom and data servers.
Features
  • Logic level for low Qrr&QOSS
  • Reduced RDS(on)by up to 30%