IPP039N10N5
ea.
in stock
Content could not be loaded
IPP039N10N5
IPP039N10N5
ea.
Product details
  • Battery voltage
    48-72 V
    1.37
  • ID (@25°C) max
    100 A
  • IDpuls max
    400 A
  • Mounting
    THT
  • Operating Temperature range
    -55 °C to 175 °C
  • Package
    TO-220
  • Pin Count
    3 Pins
  • Polarity
    N
  • Ptot max
    188 W
  • Qgd
    15 nC
  • QG (typ @10V)
    76 nC
  • RDS (on) (@10V) max
    3.9 mΩ
  • RthJA max
    62 K/W
  • RthJC max
    0.8 K/W
  • Rth
    0.5 K/W
  • VDS max
    100 V
  • VGS(th) range
    2.2 V to 3.8 V
  • VGS(th)
    3 V
OPN
IPP039N10N5AKSA1
Product Status active and preferred
Infineon Package
Package Name TO220
Packing Size 500
Packing Type TUBE
Moisture Level NA
Moisture Packing NON DRY
Lead-free No
Halogen Free Yes
RoHS Compliant Yes
Infineon stock last updated:
ea. in stock
Product Status
Active
Infineon Package
Package Name TO220
Packing Size 500
Packing Type TUBE
Moisture Level NA
RoHS Compliant
in stock
OptiMOS™ 5 100V power MOSFET in a TO-220 package ideal for high frequency switching and synchronous rectification applications.
Features
  • Optimized for synchronous rectification
  • Ideal for high switching frequency
  • Output capacitance reduction up to 44 %
  • 43% lower Rds(on) vs. previous gen