IPL60R115CFD7
Infineon’s answer to resonant high power topologies
ea.
in stock
Content could not be loaded
IPL60R115CFD7
IPL60R115CFD7
ea.
Product details
    1.53
  • ID (@25°C) max
    22 A
  • ID max
    22 A
  • IDpuls max
    79 A
  • Mounting
    SMT
  • Operating Temperature range
    -40 °C to 150 °C
  • Package
    Thin-PAK 8x8
  • Pin Count
    5 Pins
  • Polarity
    N
  • Ptot max
    124 W
  • QG
    42 nC
  • QG (typ @10V)
    42 nC
  • RDS (on) (@ Tj = 25°C) max
    115 mΩ
  • RDS (on) (@10V) max
    115 mΩ
  • Special Features
    Fast recovery diode
  • VDS max
    600 V
  • VGS(th) range
    3.5 V to 4.5 V
  • VGS(th)
    4 V
OPN
IPL60R115CFD7AUMA1
Product Status active and preferred
Infineon Package
Package Name Thin-PAK 8x8
Packing Size 3000
Packing Type TAPE & REEL
Moisture Level 2a
Moisture Packing DRY
Lead-free No
Halogen Free Yes
RoHS Compliant Yes
Infineon stock last updated:
ea. in stock
Product Status
Active
Infineon Package
Package Name Thin-PAK 8x8
Packing Size 3000
Packing Type TAPE & REEL
Moisture Level 2a
Moisture Packing DRY
Lead Free
Halogen Free
RoHS Compliant
in stock
The 600V CoolMOS™ CFD7 is Infineon’s latest high voltage superjunction MOSFET technology with integrated fast body diode, completing the CoolMOS™ 7 series. CoolMOS™ CFD7 comes with reduced gate charge (Qg), improved turn-off behavior and a reverse recovery charge (Qrr) of up to 69% lower compared to the competition, as well as the lowest reverse recovery time (trr) in the market.