IPW95R060PFD7
950 V CoolMOS™ PFD7 superjunction MOSFET in TO-247 package
Content could not be loaded
IPW95R060PFD7
IPW95R060PFD7
Product details
    6.19
  • ID (@25°C) max
    74.7 A
  • IDpuls max
    342 A
  • Mounting
    THT
  • Operating Temperature range
    -55 °C to 150 °C
  • Package
    TO247
  • Pin Count
    3 Pins
  • Polarity
    N
  • Ptot max
    446 W
  • QG
    315 nC
  • QG (typ @10V)
    315 nC
  • RDS (on) (@ Tj = 25°C) max
    60 mΩ
  • RDS (on) (@10V) max
    60 mΩ
  • Special Features
    Fast recovery diode
  • VDS max
    950 V
  • VGS(th) range
    2.5 V to 3.5 V
  • VGS(th)
    3 V
OPN
IPW95R060PFD7XKSA1
Product Status active and preferred
Infineon Package
Package Name TO247
Packing Size 240
Packing Type TUBE
Moisture Level NA
Moisture Packing NON DRY
Lead-free Yes
Infineon Package
Package Name TO247
Packing Size 240
Packing Type TUBE
Moisture Level NA
RoHS Compliant
The PFD7 is tailored to ultrahigh power density as well as the highest efficiency designs. The products primarily address consumer and industrial SMPS applications for PFC and LLC/LCC topologies. The 950 V CoolMOS™ PFD7 combines a 60% Qg reduction over CoolMOS™ C3 (resulting in the reduction of driving losses and improved light and full load efficiency) with a fast and robust body diode.