TLE9881-2QTW60
The MOTIX™ TLE9881-2QTW60 offers solutions for automotive applications such as coolant pumps
ea.
in stock
Content could not be loaded
TLE9881-2QTW60
TLE9881-2QTW60
ea.
Product details
  • Classification
    QM
  • Family
    MOTIX™ motor control SoCs
  • Flash
    128 kByte
  • Frequency
    60 MHz
  • GPIO
    15
  • Interfaces
    PWM, CAN2.0
  • MCU
    Arm® Cortex®-M3
  • Motor Driver
    H-bridge driver
  • Operational Amplifier
    Yes
  • Planned to be available until at least
  • PN MOS DRIVER
    No
  • Power Stage
    No
  • RAM
    16 kByte
  • SD-ADC
    yes
  • Supply Voltage range
    5.5 V to 28 V
  • Temperature range
    -40 °C to 175 °C
  • Temperature
    - 40°C - 175°C
OPN
TLE98812QTW60XUMA1
Product Status active and preferred
Infineon Package
Package Name N/A
Packing Size 2500
Packing Type TAPE & REEL
Moisture Level 3
Moisture Packing DRY
Lead-free Yes
Halogen Free Yes
RoHS Compliant Yes
Infineon stock last updated:
ea. in stock
Product Status
Active
Infineon Package
Package Name -
Packing Size 2500
Packing Type TAPE & REEL
Moisture Level 3
Moisture Packing DRY
Lead Free
Halogen Free
RoHS Compliant
in stock
Features
  • 32-bit Arm® Cortex®-M3 up to 60 MHz
  • Single power supply from 5.5 V to 28 V
  • On-chip oscillator and PLL for clock
  • 128 KB flash, 16 KB RAM, EEPROM emu
  • Integrated CAN-FD transceiver
  • High voltage monitoring pin (MON)
  • Fast synchronous communication (SSC)
  • Two-phase bridge driver (BDRV)
  • Low-side shunt current sense amplifier
  • 8-bit and 12-bit ADCs with multiplexed inputs
  • 2x 14-bit SDADC, 2 differential inputs
  • Tj: -40°C to 175°C, Package: TQFP-48