CYRS1049DV33-12FZMB
Content could not be loaded
CYRS1049DV33-12FZMB
CYRS1049DV33-12FZMB
Product details
  • Density
    4 MBit
  • Device weight
    3878.7 mg
  • Family
    FAST SRAM
  • Interfaces
    Parallel
  • Lead Ball Finish
    Ni/Au
  • Operating Temperature range
    -55 °C to 125 °C
  • Operating Voltage (VCCQ) range
    3 V to 3.6 V
  • Operating Voltage range
    3 V to 3.6 V
  • Organization (X x Y)
    512K x 8
  • Peak Reflow Temp
    220 °C
  • Planned to be available until at least
  • Qualification
    Military
  • Speed
    12 ns
OPN
CYRS1049DV33-12FZMB
Product Status active and preferred
Infineon Package
Package Name FLATPACK-36 (001-67583)
Packing Size 1
Packing Type CONTAINER
Moisture Level 1
Moisture Packing NON DRY
Lead-free Yes
Infineon Package
Packing Size 1
Packing Type CONTAINER
Moisture Level 1
RoHS Compliant
Features
  • 512-Kbit x8 bus-width configuration
  • 12 ns (125°C) access times
  • 3.3 V operating voltage
  • 55°C to +125°C military temperature grade
  • Bit-interleaving to eliminate multi-bit errors
  • Low active power
  • Low CMOS standby power
  • 2.0 V data retention