S80KS2563GABHI020
ea.
in stock
Content could not be loaded
S80KS2563GABHI020
S80KS2563GABHI020
ea.
Product details
  • Density
    256 MBit
  • Family
    KS-3
  • Initial Access Time
    35 ns
  • Interface Bandwidth
    400 MByte/s
  • Interface Frequency (SDR/DDR) (MHz)
    - / 200
  • Interfaces
    xSPI (Octal)
  • Lead Ball Finish
    Sn/Ag/Cu
  • Operating Temperature range
    -40 °C to 85 °C
  • Operating Voltage range
    1.7 V to 2 V
  • Operating Voltage
    1.8 V
  • Peak Reflow Temp
    260 °C
  • Planned to be available until at least
    See roadmap
  • Qualification
    Industrial
  • Technology
    HYPERRAM
OPN
S80KS2563GABHI020
Product Status active and preferred
Infineon Package
Package Name FBGA-24 (002-15550)
Packing Size 338
Packing Type TRAY
Moisture Level 3
Moisture Packing DRY
Lead-free Yes
Halogen Free Yes
RoHS Compliant Yes
Infineon stock last updated:
ea. in stock
Product Status
Active
Infineon Package
Packing Size 338
Packing Type TRAY
Moisture Level 3
Moisture Packing DRY
Lead Free
Halogen Free
RoHS Compliant
in stock
The S80KS2563GABHI020 is a 256 Mbit HYPERRAM™ self-refresh DRAM featuring an Octal xSPI interface with DDR operation at up to 200 MHz, delivering 400 MB/s bandwidth and 35 ns initial access time. Operating from 1.7 to 2.0 V and –40°C to 85°C (industrial), it offers a 24-ball FBGA package, low-halogen Pb-free construction, and RoHS compliance. Ideal for high-performance embedded systems requiring fast, low-power memory.
Features
  • Octal xSPI interface, DDR
  • 200 MHz maximum clock rate
  • Up to 400 MBps (3,200 Mbps)
  • 8-bit data bus DQ[7:0]
  • RWDS strobe and write data mask
  • Optional diff clock CK/CK#
  • Hardware reset pin RESET#
  • Linear or wrapped burst 16-128 B
  • Hybrid burst: wrapped then linear
  • Hybrid sleep retains memory data
  • Deep power down stops all refresh
  • 1.7 V to 2.0 V VCC supply
Benefits
  • DDR octal cuts pin count vs 16-bit
  • 400 MBps speeds memory bandwidth
  • 200 MHz supports fast xSPI hosts