IPG20N04S4L-08
40 V, Dual N-Ch, 8.2 mΩ max, Automotive MOSFET, dual SSO8 (5x6), OptiMOS™-T2
ea.
in stock
Content could not be loaded
IPG20N04S4L-08
IPG20N04S4L-08
ea.
Product details
    0.46
  • Country of Assembly (Last BE site, current, subject to change)
    China, Malaysia
  • Country of Diffusion (Last FE site, current, subject to change)
    Malaysia
  • ID (@25°C) max
    20 A
  • IDpuls max
    80 A
  • Launch year
    2011
  • Operating Temperature range
    -55 °C to 175 °C
  • Package
    dual SS08 (PG-TDSON-8)
  • Planned to be available until at least
  • Polarity
    N+N
  • Ptot max
    54 W
  • QG (typ @10V)
    30 nC
  • QG (typ @10V) max
    39 nC
  • Qualification
    Automotive
  • RDS (on) (@10V) max
    8.2 mΩ
  • RthJC max
    2.8 K/W
  • Technology
    OptiMOS™T2
  • VDS max
    40 V
  • VGS(th) range
    1.2 V to 2.2 V
  • VGS(th)
    1.7 V
OPN
IPG20N04S4L08ATMA1
Product Status not for new design
Infineon Package
Package Name Dual SSO8
Packing Size 5000
Packing Type TAPE & REEL
Moisture Level 1
Moisture Packing NON DRY
Lead-free No
Halogen Free Yes
RoHS Compliant Yes
Infineon stock last updated:
ea. in stock
Infineon Package
Package Name Dual SSO8
Packing Size 5000
Packing Type TAPE & REEL
Moisture Level 1
RoHS Compliant
in stock
Features
  • Dual N-ch-Logic Level-Enhancement mode
  • Automotive AEC Q101 qualified
  • MSL1 up to 260°C peak reflow
  • 175°C operating temperature
  • Green Product (RoHS compliant)
  • 100% Avalanche tested
  • PPAP Capable Device
  • Dual Super S08 substitutes DPAKs
Benefits
  • Significant PCB area savings
  • System level cost reduction
  • Bond wire is 200um for up to 20A current