IPD19DP10NM
P-channel MOSFETs in normal level, reducing design complexity in medium and low power applications
ea.
in stock
Content could not be loaded
IPD19DP10NM
IPD19DP10NM
ea.
Product details
    0.41
  • ID (@25°C) max
    -13.7 A
  • ID max
    -13.7 A
  • IDpuls max
    -55 A
  • Mounting
    SMT
  • Operating Temperature range
    -55 °C to 175 °C
  • Package
    DPAK (TO-252)
  • Pin Count
    3 Pins
  • Polarity
    P
  • Ptot max
    83 W
  • QG
    -36 nC
  • QG (typ @10V)
    -36 nC
  • RDS (on) (@10V) max
    186 mΩ
  • RDS (on) max
    186 mΩ
  • VDS max
    -100 V
  • VGS(th) range
    -2 V to -4 V
OPN
IPD19DP10NMATMA1
Product Status active
Infineon Package
Package Name DPAK
Packing Size 2500
Packing Type TAPE & REEL
Moisture Level 1
Moisture Packing NON DRY
Lead-free No
Halogen Free Yes
RoHS Compliant Yes
Infineon stock last updated:
ea. in stock
Product Status
Active
Infineon Package
Package Name DPAK
Packing Size 2500
Packing Type TAPE & REEL
Moisture Level 1
RoHS Compliant
in stock
OptiMOS™ P-Channel MOSFET 100 V in DPAK package targeting battery management, load switch and reverse polarity protection applications, reducing design complexity in medium and low power applications. Easy interface to MCU, fast switching as well as avalanche ruggedness makes it suitable for high quality demanding applications. Available in normal level featuring a wide RDS(on) range and improves efficiency at low loads.