IKW75N65EH5
Content could not be loaded
IKW75N65EH5
IKW75N65EH5
Product details
  • Eoff (Hard Switching)
    0.9 mJ
  • Eon
    2.3 mJ
  • IC (@ 100°) max
    75 A
  • IC (@ 25° ) max
    90 A
  • ICpuls max
    300 A
  • IF max
    90 A
  • IFpuls max
    300 A
  • Irrm
    20.5 A
  • Package
    TO-247-3
  • Ptot max
    395 W
  • QGate
    160 nC
  • Qrr
    1330 nC
  • RGint
    0 Ω
  • RG
    8 Ω
  • Switching Frequency
    TRENCHSTOP™5 30-100 kHz
  • Switching Frequency range
    30 kHz to 100 kHz
  • td(off)
    174 ns
  • td(on)
    28 ns
  • Technology
    IGBT TRENCHSTOP™ 5
  • tf
    41 ns
  • tr
    33 ns
  • VCE(sat)
    1.65 V
  • VCE max
    650 V
  • VF
    1.35 V
OPN
IKW75N65EH5XKSA1
Product Status active and preferred
Infineon Package
Package Name TO247
Packing Size 240
Packing Type TUBE
Moisture Level NA
Moisture Packing NON DRY
Lead-free Yes
Infineon Package
Package Name TO247
Packing Size 240
Packing Type TUBE
Moisture Level NA
RoHS Compliant
High Speed 650 V, hard-switching IGBT TRENCHSTOP™ 5 co-packed with RAPID 1 fast and soft anti-parallel diode in a TO-247 package, is defined as "best-in-class" IGBT.
Features
  • 650 V breakthrough voltage
  • Compared to HighSpeed 3 family
  • Factor 2.5 lower Qg
  • Factor 2 reducedswitching losses
  • 200 mV reduction in V CE(sat)