IKW40N60DTP
600 V, 40 A IGBT discrete with anti-parallel diode in TO-247 package
ea.
in stock
Content could not be loaded
IKW40N60DTP
IKW40N60DTP
ea.
Product details
  • Eoff (Hard Switching)
    1.05 mJ
  • Eon
    1.63 mJ
  • IC (@ 25°) max
    67 A
  • IC (@ 100°) max
    48 A
  • ICpuls max
    120 A
  • IF max
    58 A
  • IFpuls max
    120 A
  • Irrm
    18.3 A
  • Package
    TO-247-3
  • Ptot max
    246 W
  • QGate
    177 nC
  • Qrr
    1520 nC
  • RGint
    0 Ω
  • RG
    10.1 Ω
  • Switching Frequency
    TRENCHSTOP™Performance 2-30 kHz
  • Switching Frequency range
    2 kHz to 30 kHz
  • td(off)
    273 ns
  • td(on)
    19 ns
  • Technology
    IGBT TRENCHSTOP™ Perf.
  • tf
    47 ns
  • tr
    30 ns
  • tSC
    5 µs
  • VCE(sat)
    1.6 V
  • VCE max
    600 V
  • VF
    1.45 V
  • VGE(th) range
    4.1 V to 5.7 V
OPN
IKW40N60DTPXKSA1
Product Status not for new design
Infineon Package
Package Name TO247
Packing Size 240
Packing Type TUBE
Moisture Level NA
Moisture Packing NON DRY
Lead-free Yes
Halogen Free Yes
RoHS Compliant Yes
Infineon stock last updated:
ea. in stock
Infineon Package
Package Name TO247
Packing Size 240
Packing Type TUBE
Moisture Level NA
RoHS Compliant
in stock
Hard-switching 600 V, 40 A TRENCHSTOP™ Performance IGBT with RAPID1 fast anti-parallel diode in TO-247 package combines the best trade-off between conduction and switch-off energy with outstanding robustness and excellent EMI behaviour.
Features
  • Very low VCEsat
  • Low turn-off losses
  • Short tail current
  • Low EMI
  • Maximum junction temperature 175°C