IKP15N65H5
END OF LIFE
Content could not be loaded
IKP15N65H5
IKP15N65H5
Product details
  • Eoff (Hard Switching)
    0.05 mJ
  • Eon
    0.12 mJ
  • IC (@ 100°) max
    18 A
  • IC (@ 25° ) max
    30 A
  • ICpuls max
    45 A
  • IF max
    20 A
  • IFpuls max
    45 A
  • Irrm
    8 A
  • Package
    TO-220-3
  • Ptot max
    105 W
  • QGate
    38 nC
  • Qrr
    200 nC
  • RGint
    0 Ω
  • RG
    39 Ω
  • Switching Frequency
    TRENCHSTOP™5 30-100 kHz
  • Switching Frequency range
    30 kHz to 100 kHz
  • td(off)
    160 ns
  • td(on)
    17 ns
  • Technology
    IGBT TRENCHSTOP™ 5
  • tf
    10 ns
  • tr
    7 ns
  • VCE(sat)
    1.65 V
  • VCE max
    650 V
  • VF
    1.45 V
OPN
IKP15N65H5XKSA1
Product Status discontinued
Infineon Package
Package Name TO220
Packing Size 500
Packing Type TUBE
Moisture Level NA
Moisture Packing NON DRY
Lead-free Yes
Halogen Free Yes
RoHS Compliant Yes
Infineon stock last updated:
Product Status discontinued
Infineon Package
Package Name TO220
Packing Size 500
Packing Type TUBE
Moisture Level NA
RoHS Compliant
High Speed 650 V , 15 A hard-switching TRENCHSTOP™IGBT5 co-packed with RAPID 1 fast and soft anti-parallel diode in a TO-247 package, is defined as "best-in-class" IGBT.
Features
  • 650 V breakthrough voltage
  • Compared to HighSpeed 3 family:
  • Factor 2.5 lower Qg
  • Factor 2 reduced switching losses
  • 200 mV reduction in VCE(sat)