CY8C22345-24PVXAT
END OF LIFE
Content could not be loaded
CY8C22345-24PVXAT
CY8C22345-24PVXAT
Product details
  • ADC (#, Max. Resolution @ Sample Rate)
    SAR (1, 10-bit @ 192 ksps)
  • Analog Blocks (Programmable)
    6
  • CapSense IO
    21
  • CapSense
    Y
  • Comparators
    0
  • Continous Analog Blocks (Type E)
    4
  • Continous Analog Blocks (Type B)
    0
  • CPU
    M8C
  • DAC (#, Max. Resolution @ Sample Rate)
    None
  • Development Software
    PSoC Designer
  • Flash
    16 kByte
  • Frequency max
    24 MHz
  • GPIOs
    24
  • I/O Pins
    24
  • I2C
    1
  • LCD Direct Drive
    Y
  • Lead Ball Finish
    Ni/Pd/Au
  • Operating Temperature range
    -40 °C to 85 °C
  • Operating Voltage range
    3 V to 5.25 V
  • Operational Amplifier
  • Peak Reflow Temp
    260 °C
  • Publish in NPSG
    N
  • Publish in PSG
  • SPI
    2
  • SRAM
    1 kByte
  • Switch Capicitor Analog Blocks (Type E)
  • Switch Capicitor Analog Blocks (Type B)
  • Timer/Counter
  • UART Interfaces
    2
  • Universal Digital Blocks
    8
  • USB Type
    None
OPN
CY8C22345-24PVXAT
Product Status discontinued
Infineon Package
Package Name SSOP-28 (51-85079)
Packing Size 1000
Packing Type TAPE & REEL
Moisture Level 3
Moisture Packing DRY
Lead-free No
Halogen Free Yes
RoHS Compliant Yes
Infineon stock last updated:
Product Status discontinued
Infineon Package
Packing Size 1000
Packing Type TAPE & REEL
Moisture Level 3
Moisture Packing DRY
Lead Free
Halogen Free
RoHS Compliant
The CY8C22345-24PVXAT is an automotive-grade PSoC® programmable system-on-chip featuring an M8C CPU up to 24 MHz, 16 KB flash, and 1 KB SRAM. It integrates 6 programmable analog blocks, 8 universal digital blocks, and supports 24 GPIOs. Key features include CAPSENSE™ touch sensing with 21 CapSense IOs, LCD direct drive, and a 10-bit SAR ADC at 192 ksps. Interfaces include 2 UARTs, 2 SPI, and 1 I2C.
Features
  • M8C CPU core up to 24 MHz
  • 8 digital and 6 analog configurable blocks
  • 10-bit SAR ADC with fast sample rate
  • Two programmable current DACs
  • Up to 16 KB flash, 1 KB SRAM, EEPROM
  • In-System Serial Programming (ISSP)
  • Flexible I/O with 8 drive modes per pin
  • I2C, SPI, UART, PWM, CRC, PRS modules
  • Internal oscillator up to 24 MHz, optional 32
  • Programmable clock dividers and PLL
  • Watchdog and sleep timers
  • Integrated supervisory and voltage reference
Benefits
  • Enables custom analog/digital peripherals
  • Fast 24 MHz CPU for responsive control