TLE9944EQW40
MOTIX™ TLE9944EQW40 ensuring ASIL-B safety compliance in BDC motor control applications
Content could not be loaded
TLE9944EQW40
TLE9944EQW40
  • Classification
    ISO 26262-compliant (ASIL B)
  • Flash
    72 kByte
  • Frequency
    40 MHz
  • Interfaces
    PWM, LIN
  • MCU
    Arm® Cortex®-M23
  • Motor Driver
    H-bridge driver
  • RAM
    6 kByte
  • Supply Voltage range
    5.5 V to 29 V
  • Temperature range
    -40 °C to 175 °C
  • Temperature
    - 40°C - 175°C
OPN
TLE9944EQW40XUMA1
Package Name N/A
Packing Size 3000
Packing Type TAPE & REEL
Moisture Level 2a
Package Name -
Packing Size 3000
Packing Type TAPE & REEL
Moisture Level 2a
Features
  • 32-bit Arm® Cortex®-M23, 40 MHz
  • Single power supply: 5.5V to 29V
  • On-chip clock generation
  • CRC engine for data integrity
  • 72KB flash, EEPROM emulation, 6KB RAM
  • LIN protocol support (LINUART)
  • Two-phase bridge driver (BDRV)
  • Low-side shunt current sense amp
  • Temperature range: -40°C to 175°C