SPP20N60S5
ea.
in stock
Content could not be loaded
SPP20N60S5
SPP20N60S5
ea.
Product details
    1.66
  • ID (@25°C) max
    20 A
  • ID max
    20 A
  • IDpuls max
    40 A
  • Mounting
    THT
  • Operating Temperature min
    -55 °C
  • Package
    TO220
  • Polarity
    N
  • Ptot max
    208 W
  • QG
    79 nC
  • QG (typ @10V)
    79 nC
  • RDS (on) max
    190 mΩ
  • RDS (on) (@10V) max
    190 mΩ
  • RthJA max
    62 K/W
  • RthJC max
    0.6 K/W
  • Rth
    0.6 K/W
  • VDS max
    600 V
  • VGS(th) range
    3.5 V to 5.5 V