ISC013N06NM5SC
OptiMOS™ 5 60 V switching optimized power MOSFET in PQFN 5x6 Dual-Side Cooled Drain-Down package
ea.
in stock
Content could not be loaded
ISC013N06NM5SC
ISC013N06NM5SC
ea.
Product details
  • ID (@25°C) max
    276 A
  • IDpuls max
    1104 A
  • Operating Temperature range
    -55 °C to 175 °C
  • Package
    SuperSO8 5x6 DSC
  • Polarity
    N
  • Ptot max
    188 W
  • QG (typ @10V)
    90 nC
  • RDS (on) (@10V) max
    1.3 mΩ
  • Special Features
    Dual-Side Cooling
  • VDS max
    60 V
  • VGS(th) range
    2.1 V to 3.3 V
  • VGS(th)
    2.8 V
OPN
ISC013N06NM5SCATMA1
Product Status active and preferred
Infineon Package
Package Name SuperSO8 5x6 DSC
Packing Size 4000
Lead-free No
Halogen Free Yes
RoHS Compliant Yes
Infineon stock last updated:
ea. in stock
Product Status
Active
Infineon Package
Package Name SuperSO8 5x6 DSC
Packing Size 4000
RoHS Compliant
in stock
OptiMOS™ 5 switching‑optimized power MOSFET in 60 V in PQFN 5x6 Dual‑Side Cooled drain‑down package delivers low RDS(on), reduced switching losses and strong thermal performance for AI, Datacenter & Telecom power conversion. The drain‑down DSC 5x6 package enables high current density and compact power architectures, meeting efficiency, transient and reliability targets for GPU/accelerator rails in dense data‑center servers.
Features
  • PQFN 5x6, dual-side cooled package
  • Low RDS(on)
  • Induced turn on immunity, fast switching
  • Low-voltage overshoot
  • Low Qg/Qoss for high frequency operation
  • +175°C junction temperature rating