IPQC60R010S7A
ea.
in stock
Content could not be loaded
IPQC60R010S7A
IPQC60R010S7A
ea.
Product details
  • ID max
    50 A
  • IDpuls max
    801 A
  • Mounting
    SMT
  • Operating Temperature range
    -40 °C to 150 °C
  • Package
    Q-DPAK bottom-side cooled
  • Polarity
    N
  • Ptot max
    694 W
  • QG
    318 nC
  • QG (typ @10V)
    318 nC
  • RDS (on) (@ Tj = 25°C) max
    10 mΩ
  • RDS (on) (@ Tj = 25°C)
    9 mΩ
  • Special Features
    Slow switching
  • Technology
    CoolMOS™ S7A
  • VDS max
    600 V
  • VGS(th) range
    3.5 V to 4.5 V
  • VGS(th)
    4 V
OPN
IPQC60R010S7AXTMA1
Product Status active and preferred
Infineon Package
Package Name Q-DPAK bottom-side cooled
Packing Size 750
Packing Type TAPE & REEL
Moisture Level 1
Moisture Packing NON DRY
Lead-free Yes
Halogen Free Yes
RoHS Compliant Yes
Infineon stock last updated:
ea. in stock
Product Status
Active
Infineon Package
Packing Size 750
Packing Type TAPE & REEL
Moisture Level 1
RoHS Compliant
in stock
The automotive qualified AEC-Q101, 600 V CoolMOS™ S7A SJ MOSFET family is optimized to offer low conduction losses and features the lowest RDS(on) in the market when it comes to high-voltage SJ MOSFETs. It comes with an unprecedented RDS(on) x price figure of merit and is a perfect fit for HV solid state power distribution applications (HV eFuse, Solid State Circuit breaker) and active line rectification. The QDPAK-BSC package provides the intrinsic superior thermal and overload capabilities while enabling customers to utilize standardized SMD cooling and mounting techniques.