IPP60R099C6
Content could not be loaded
IPP60R099C6
IPP60R099C6
Product details
    2.41
  • ID (@25°C) max
    38 A
  • ID max
    38 A
  • IDpuls max
    112 A
  • Mounting
    THT
  • Operating Temperature min
    -55 °C
  • Ptot max
    278 W
  • QG
    119 nC
  • QG (typ @10V)
    119 nC
  • RDS (on) max
    99 mΩ
  • RDS (on) (@10V) max
    99 mΩ
  • RthJC max
    0.45 K/W
  • Rth
    0.45 K/W
  • VDS max
    600 V
  • VGS(th) range
    2.5 V to 3.5 V
OPN
IPP60R099C6XKSA1
Product Status not for new design
Moisture Packing NON DRY
Lead-free Yes
Infineon stock last updated:
RoHS Compliant
CoolMOS™ C6 combines Infineon's experience as the leading superjunction MOSFET supplier with best-in-class innovation. The C6 devices provide all benefits of a fast switching superjunction MOSFET while not sacrificing ease of use. Extremely low switching and conduction losses make switching applications even more efficient, compact, lighter and cooler. 600V CoolMOS™ C6 is replacement for 600V CoolMOS™ C3650V CoolMOS™ C6 is replacement for 650V CoolMOS™ C3