IPB80N06S2-09
55 V, N-Ch, 8.8 mΩ max, Automotive MOSFET, D2PAK, OptiMOS™
ea.
in stock
Content could not be loaded
IPB80N06S2-09
IPB80N06S2-09
ea.
Product details
    0.87
  • Country of Assembly (Last BE site, current, subject to change)
    Malaysia
  • Country of Diffusion (Last FE site, current, subject to change)
    Malaysia
  • ID (@25°C) max
    80 A
  • IDpuls max
    320 A
  • Launch year
    2006
  • Operating Temperature range
    -55 °C to 175 °C
  • Package
    D2PAK (PG-TO263-3)
  • Planned to be available until at least
  • Polarity
    N
  • Ptot max
    190 W
  • QG (typ @10V) max
    80 nC
  • QG (typ @10V)
    60 nC
  • Qualification
    Automotive
  • RDS (on) (@10V) max
    8.8 mΩ
  • RthJC max
    0.8 K/W
  • Technology
    OptiMOS™
  • VDS max
    55 V
  • VGS(th) range
    2.1 V to 4 V
  • VGS(th)
    3 V
OPN
IPB80N06S209ATMA2
Product Status active and preferred
Infineon Package
Package Name D2PAK
Packing Size 1000
Packing Type TAPE & REEL
Moisture Level 1
Moisture Packing NON DRY
Lead-free No
Halogen Free Yes
RoHS Compliant Yes
Infineon stock last updated:
ea. in stock
Product Status
Active
Infineon Package
Package Name D2PAK
Packing Size 1000
Packing Type TAPE & REEL
Moisture Level 1
RoHS Compliant
in stock
Features
  • N-channel - Enhancement mode
  • Automotive AEC Q101 qualified
  • MSL1 up to 260°C peak reflow
  • 175°C operating temperature
  • Green package (lead free)
  • Ultra low RDS(on)
  • 100% Avalanche tested
  • PPAP Capable Device
Benefits
  • Lowest RDS(on) at 55V in planar tech