CYEL18V5123-200BKXE
Radiation tolerant, low-power, high bandwidth Pseudostatic RAM (pSRAM) in a small footprint
Content could not be loaded
CYEL18V5123-200BKXE
CYEL18V5123-200BKXE
Product details
  • Density
    512 MBit
  • Family
    KS-3
  • Interface Frequency (SDR/DDR) (MHz)
    - / 200
  • Interfaces
    xSPI (Octal)
  • Lead Ball Finish
    Sn/Ag/Cu
  • Operating Temperature range
    -40 °C to 125 °C
  • Operating Voltage range
    1.7 V to 2 V
  • Operating Voltage
    1.8 V
  • Package
    PG-BGA-24
  • Qualification
    Automotive
OPN
CYEL18V5123200BKXEXQSA1
Product Status active and preferred
Infineon Package
Package Name BGA-24 (002-15550)
Packing Size 338
Packing Type TRAY
Moisture Level 3
Moisture Packing DRY
Lead-free Yes
Infineon Package
Packing Size 338
Packing Type TRAY
Moisture Level 3
Moisture Packing DRY
Lead Free
Halogen Free
RoHS Compliant
Features
  • 512 Mbit density
  • Octal SPI (x8) interface
  • 200 MHz per channel
  • Up to 1.6 Gbps data throughput
  • Single-chip select
  • -40⁰C to +125⁰C operating temperature
  • Low pin count 24-ball FBGA
  • 100Krad (Si) TID
Benefits
  • AEC-Q100 certified
  • ROHS compliant
  • Single Lot Date Code (SLDC)
  • 100% electrical testing coverage