AIMZHN120R040M1T
END OF LIFE
CoolSiC™ Automotive MOSFET 1200V G1p in TO247-4L package
Content could not be loaded
AIMZHN120R040M1T
AIMZHN120R040M1T
Product details
  • ID (@25°C) max
    55 A
  • Operating Temperature range
    -55 °C to 175 °C
    Automotive
  • RDS (on) (@ Tj = 25°C)
    40 mΩ
  • VDS max
    1200 V
OPN
AIMZHN120R040M1TXKSA1
  • Very low switching losses
  • Increased turn-on voltage VGS(on)= 20 V