AIMZHN120R020M1T
END OF LIFE
CoolSiC™ Automotive MOSFET 1200V G1p in TO247-4L package
Content could not be loaded
AIMZHN120R020M1T
AIMZHN120R020M1T
Product details
  • ID (@25°C) max
    100 A
  • Launch year
    2023
  • Operating Temperature range
    -55 °C to 175 °C
  • Planned to be available until at least
  • Polarity
    N
  • Qualification
    Automotive
  • RDS (on) (@ Tj = 25°C)
    19 mΩ
  • Technology
    CoolSiC™ G1
  • VDS max
    1200 V
OPN
AIMZHN120R020M1TXKSA1
Product Status discontinued
Infineon Package
Package Name TO247 4-pin (asymmetric leads)
Packing Size 240
Packing Type TUBE
Moisture Level NA
Moisture Packing NON DRY
Lead-free Yes
Halogen Free Yes
RoHS Compliant Yes
Infineon stock last updated:
Product Status discontinued
Infineon Package
Packing Size 240
Packing Type TUBE
Moisture Level NA
RoHS Compliant
Features
  • Very low switching losses
  • Increased turn-on voltage VGS(on)= 20 V