AIMBG120R020M1
CoolSiC™ Automotive MOSFET 1200V G1p in D2PAK-7 package
Content could not be loaded
AIMBG120R020M1
AIMBG120R020M1
Product details
  • Ciss
    2667 pF
  • Coss
    126 pF
  • ID (@25°C) max
    104 A
  • Launch year
    2023
  • Operating Temperature range
    -55 °C to 175 °C
  • Package
    TO-263-7
  • Planned to be available until at least
  • Polarity
    N
  • Ptot (@ TA=25°C) max
    468 W
  • QG
    82 nC
  • Qualification
    Automotive
  • RDS (on) (@ Tj = 25°C)
    19 mΩ
  • RthJC max
    0.32 K/W
  • Technology
    CoolSiC™ G1
  • VDS max
    1200 V
  • VGSS, off
    0
  • VGSS, on
    20
OPN
AIMBG120R020M1XTMA1
Product Status active and preferred
Infineon Package
Package Name D2PAK 7-pin
Packing Size 1000
Packing Type TAPE & REEL
Moisture Level 1
Moisture Packing NON DRY
Lead-free Yes
Infineon Package
Package Name D2PAK 7-pin
Packing Size 1000
Packing Type TAPE & REEL
Moisture Level 1
RoHS Compliant
Features
  • Revolutionary semiconductor material - Silicon Carbide
  • Very low switching losses
  • Threshold-free on state characteristic
  • 0V turn-off gate voltage
  • Benchmark gate threshold voltage, VGS(th)=4.5V